Vybavení na Pacific Crest Trail od bot po spacák

Vybavení na PCT

Sepsali jsme kompletní seznam vybavení na Pacific Crest Trail od nože po karimatku. Zjistíte, jaké jsme na PCT (Pacific Crest Trail) měli boty nebo jaký na PCT zvolit spacák. Ukázku ultralehkého vybavení jsme natočili i na video. 

Naše kompletní aktuální vybavení najdete pod tímto odkazem https://lighterpack.com/r/b81htl

Vybavení jsme rozdělili do několika kategorií – spaní a balení věcí, vaření a čištění vody. Dále najdete kategorii oblečení, vybavení proti dešti a ochranu před sluníčkem. Sepsali jsme i váhu elektroniky a naší hygieny. V kategorii „různé“ vám poradíme, jaký používáme nůž či trekové hole. Ty už s námi ušly dohromady 10 000 km! Také jsme nasdíleli tipy na vybavení do sněhu jako je cepín lehký jako mobilní telefon, nesmeky nebo folie, která vám pomůže udržet více tepla. Nechybí ani výbava, kterou jsme na Pacific Crest Trail měli, abychom se vyvarovali medvědům.

Vybavení jsme využili jak na Pacific Crest Trail, tak s malými obměnami i na Te Araroa Trailna Novém Zélandu v roce 2019.

Ukázka našeho gear listu.

2017: Přípravy na Pacific Crest Trail - těžko na bojišti, lehko na cvičišti
2017: PCT - poslední den před odletem

52 Replies to “Vybavení na Pacific Crest Trail od bot po spacák”

 1. Dobrý den, se zájmem jsem si přečetl váš blog o PCT. Díky za to a máte můj obdiv. Rád bych se zeptal na batoh. Uvažuji také o Osprey Exos 38 nebo 48. Stačila vám ta 38 velikostí? Řekněme na výbavu a jídlo na týden? Připadá mi celkem malá a tak se zatím kloním k 48.
  děkuji

 2. Dobrý den! Ano, 38 L nám stačilo, ale nikdy jsme neměli jídlo na týden – odhaduji, že max. tak na 5 dnů. Ale myslím, že i na týden by se tam jídlo vešlo za předpokladu, že a) Vaše výbava je opravdu minimalistická – jako ta naše (naše se nám ověřila, že je OK – já bych ještě vyndala 1 tričko a spodní prádlo), plus jestli máte malou lehkou karimatku jako my. Jestli vám pulku batohu zabere jen spacák, tak se to tam prostě nevejde. A druhá poznámka – objem jídla na 7 dní první měsíc byl jiný než by byl objem na 7 dní za 4 měsíce – určitě jsme vyloženě ŽRALI 🙂 alespoň 3x více 🙂 Jinak ještě malý tip – jde si koupit větší objem a nenosit už horní víko – takových lidí bylo na PCT dost. A určitě si kupte Osprey – mají DOŽIVOTNÍ ZÁRUKU 🙂 Zpacks dost lidí kritizovalo, že je moc křehký. Pěkný den, Lenka

  1. Ahoj, mohu mít dotaz? Na PCT Lenka nesla Exos a ne Eja – byl k tomu nějaký důvod? Já bych chtěl pořídit ženě Eja 48 a dle měření má záda 46cm což je velikost S, kterou jsem v našich shopech neviděl – tak mě napadlo jestli tomu nebylo podobně i ve Vašem případě. Má vůbec smysl jít do dámské verze Exosu?

 3. Dobrý deň a čo Gossamer gear mariposa ? Veľa ultralight hikerkv používa ten .

  1. Mariposa je rozhodně dobrý batoh. Na PCT to bylo tak, že drtivá většina batohů byl Osprey Exos (48 L), a pak dlouho nic…a o jednotky procent se pak jednalo o varianty batohů Zpacks, a až poté Gossgammer – nechci tím dělat závěry, jen popisuji stav z trailu:)

   My zvolili Exos 38, jelikož nám prostě vyhovují odvětraná záda. Kvůli tomu budu mít klidně o 200 gramů těžší batoh:) Navíc od letoška se vyrábí nový batoh Osprey Levity 45, který váží 835 gramů! …a má i odvětraná záda:-) Tento batoh máme nyní také.

   Jinak náš aktuální gearlist je zde: https://lighterpack.com/r/b81htl

  2. Ahoj, díky moc za cenné informace, na PCT jsem už byla a šla jsem to oproti Vám hroooozně na těžko 😀 Ráda bych se zeptala, jak se vyrábí domácí poklička?
   Pěkný den
   Lucie

   1. Ahoj Lucie, jojo, nízká váha dělá cestování zábavnější:) Když jsme už nějakou dobu na trailu, a máme už tedy formu (jinak jsme kancelářské krysy:-) ), tak úplně milujeme tu volnost, když můžeme jít celý den a dojít na místo, kam chceme dojít:)

    Vyrobit pokličku je jednoduché…. tady vyrábím třeba z plechovky od energy drinku. Spíše ale doporučuji vyrobit z titanové plechu, jelikož plechovka je uvnitř potažená tenkou vrstvou plastu… My si poslední verzi vyrobili z titanového závětří:) Na Aliexpressu zde: https://s.click.aliexpress.com/e/_dTcAfnO

    Video na výrobu : https://www.youtube.com/watch?v=7gJ8oTCIjGQ&list=PLr67rHZqnroLUa-JmAepddDGVXQC5vN3E&index=6&t=0s (je to fakt jednoduché…:) )

 4. Jirka Šebek says: Odpovědět

  Ahoj. Dostal jsem se k Vašim videím z PCT. Měl bych dva dotazy. Jeden je ke střihu videa, ohledně aplikace kterou jste používali nebo používáte. A druhý dotaz je k filtraci vody. Jak nebo z čeho je vyroben Váš filtr na vodu, event dal by se někde stáhnout návod na výrobu??? Děkuji a přeji hodně štěstí při Vašich dobrodružstvích Jirka.

  1. Ahoj Jirko, se stříháním videí to není vůbec lehké – programů je hromada…a těžko se něco zcela doporučuje:) Ani jeden program totiž neumí vše, co by člověk chtěl… Zkus když tak InShot, AndroVid, PowerDirector…a nebo Quik. Nejlepší je ale stříhat videa rovnou v PC (na to používám Davinci Resolve). Nicméně, nejsem žádný střihač a kvalita mých videí je nízká… Nechci totiž stříhání věnovat tolik času…. ono se to nezdá, ale třeba s konečným videem z PCT jsem strávil minimálně 40 (?) hodin…

   K filtru: My používáme Steripen, což je UV světlo…to si tedy nevyrobíš. Pokud jsi myslel prefiltr, tak ten je jen na odstranění těch nejhrubších nečistot – tím vodu nevyčistíš od bakterií a virů (to udělá právě to UV světlo). Prefiltr jsem si vyrobil prakticky z tohoto: https://www.amazon.com/SteriPen-Pre-Filter/dp/B002IAMETK – kdy jsem použil vnitřní filtr a vložil ho do pevnějšího plastového pytle, kde jsem ustřihl jeden roh… zároveň jsem zpevnil plastovým stahováním).

   Pokud nechceš nic elektrického, tak to pak doporučuji Katadyn BeFree Water Filter 1,0l (https://amzn.to/2LiDxii)

 5. Jirka Šebek says: Odpovědět

  Ahoj moc děkuji za tipy a informace. Vyzkouším a uvidím co mi z toho sedne nejlépe. Díky Jirka

 6. Petr Fučík says: Odpovědět

  Ahoj, inspirativní počínání, díky. Videa natáčíte na foťák? Máte prosím tip jak zachovat videa s vyšším rozlišením (1080 a výše) na youtube ? Při nahrávání mi není volba komprese nabídnuta a po nahrání je video evidentně v nižší kvalitě než originál….
  Díky. Petr

  1. Ahoj Petře, jsme rádi, že s Lenkou pomáháme inspirovat:-) Toto video bylo natočeno na GoPro Session 5, ale byl tam dost problém s baterií. Pak jsem natáčel na GoPro 6…a nakonec jsem z důvodu úspory času (neustálé přehrávání z kamery do mobilu pro stříhání) a váhy zůstal u mobilu:)

   Kvalita na YT se mi také nelíbí – zkoušel jsem vše možné, různé bittrate (i 100 Mbits)…ale nic. Videa jsou stále horší, než originály.

 7. Ahoj, super inspirace. Chystám se na PCT letos. Nemáte náhodou na prodej bear canister?

  1. Ahoj Pavle,

   bear canister již nemáme – darovali jsme je dalším PCT hikerům, u kterých jsme několik dnů po konci trailu spali:)

   Nejspíše již následující znáš, ale i tak radši napíši:-)

   Doporučuji zvážit, zda ho vůbec kupovat…je možné ho pronajmout… Kontaktuj Kennedy Meadows North Resort…loni v letě jsme byli v USA znovu…a potkali jsme se s majitelem resortu, který říkal, že se pokouší rozjet půjčovnu…kdyby si pronajmeš kanystr v Kennedy Meadows (na jihu) a pak odevzdáš v Kennedy Meadows na severu (ano, jmenují se ta místa takto).

   Do začátku Sierry nepotřebuješ kanystr…a ani to nedoporučuji..není důvod. Medvědi na jihu nejsou…možná nějaký kus kolem White Water…ale s nimi není problém, jsou to jen přerostlé veverky…

   V Sieře také není povinný všude, ale Tobě nic jiného z logiských důvodů nezbývá…musíš ho nosit celou cestu do Sonora Passu (to je sedlo, kde je silnice vedoucí do Kennedy Meadows North). Pak je ještě jedno místo na severu Kalifornie – Lessen Vulcanic Park, kde je cca 40 mil, kde bys měl mít kanystr…ale uprostřed je resort, kde když budeš kampovat, tak nemusíš kanystr mít.

   To, že po KM North není povinný bear kanystr však neznamená, že tam medvědi nejsou:) …. Obecně, medvěd nechce problémy…žádné zdravé zvíře (jen maximálně hladové) jde do konfliktu…. Takže pokud budeš dělat hluk když chodíš, nebudeš jíst kde spát, tak je šance, že medvěda vůbec potkáš minimální…nakonec budeš rád, že nějakého uvidíš.:)

   My pak měli URSACK (https://www.ursack.com/) – super věc, pytel přivážeš ke stromu…a máš „klid“. Hlavně je důležité mít odor proof vak (ten si můžeš koupit také na jejich webu). Řada lidí Ti bude říkat, že můžeš s jídlem spát ve stanu…ale to Ti budou říkat Ti, kteří prostě měli štěstí (medvědů totiž tolik v té oblasti není). Zkus si toto někde na Aljašce…a dopadne to asi špatně:))

   Jídlo tedy vždy alespoň 80 metrů od stanu, dle větru…(který se samozřejmě v noci může otočit..ale s tím moc asi nenaděláš:) ).

   Kanystr si můžeš kdyžtak koupit v Kennedy Meadows před Sierrou..ale já bych to takto nedělal. Tam není dobré se zásobovat…. lepší je KM projít a jít další den a půl a sejít do Lone Pine (je to sedlo k Horseshoe Meadows…míle asi 740…)…tam si dojet do města….koupit Bear Canister tam (zavolej si tam do sportu dopředu a zabookuj si kanystr)… Pak se vrať na trail…vylez si Mount Whitney…vrať se na PCT…a přes Kearsarge Pass se vrať pro zásobování (a klidně znovu do Lone Pine). Lone Pine je super město, je tam vše, je tam i dobrý hostel…atd.

   Šli jsme to tuhle část 2x a je to dle nás opravdu nejlepší varianta:)

   Poku chceš vědět více, tak se klidně ptej… Pokud jsi z Prahy, tak se klidně můžeme sejít a popíšu Ti trail a tipy osobně.

 8. Ahoj, děkujeme za nedocenitelné rady. Zkoušela jsem už v lednu psát do půjčovny Bear kanystrů v KM a odpověď žádná. Zkusím to ještě jednou z jiného emailu, třeba to skončilo ve spamu. Zahrnu do plánu i variantu s Lone Pine 🙂

 9. Ahoj,
  nejprve bych vám chtěla poděkovat, že takový blog píšete. Je co neuvěřitelná studnice informací, po kterých kdokoli kdo chce jít PCT, nebo jakýkoli trhu hike vyloženě prahne. Jak jste napsali ,,těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ = čím víc informací máš, tím méně věcí tě překvapí… snad 🙂
  Chtěla jsem se hlavně zeptat jak jste si objednávali věci od Zpacks? Normálně jste si to nechávali posílat z Ameriky? Na kolik vás vyšel tak stan? Uvažuji o něm, ale bojím se ceny… Byli jste s ním spokojení? Měli od nich i ostatní hikeři stany, nebo byli jen výjimkou? Co za stany nebo tarpy na PCT převažovaly?

  Děkuji moc za odpověď 🙂
  Možná ještě nějaké dotazy přijdou 🙂
  Držím vám palce na dalších cestách 🙂

  1. Ahoj Terko, děkujeme za milá slova, vždycky nás to nakopne v tom, abychom s psaním pokračovali. K vybavení ti napíše brzy Tomáš – za mě – část věcí jsme zprvu objednávali z USA do ČR a díky tomu jsme u stanu platili velké clo. Teď bych si ho nechala poslat do USA před hikem…. pak jsme si i část věcí – vaky – poslali rovnou na začátek trailu a část po trailu. Stan je dražší, ale vezmi to tak, kolik tě stojí noc v hotelu – např. 80 dolarů. Stan stojí cca 600 dolarů. A nám sloužil přes 140 dní a stále slouží. Určitě je to dobrá investice. Ano, i další hikeři měli od nich stan. Zpacks je fenomén. Více Tomáš 🙂 Zde odkaz na stan: http://www.zpacks.com/shelter/duplex.shtml

   1. Děkuji za odpověď 🙂 Jste skvělí 🙂

  2. Ahoj Terko,

   také děkuji za potvrzení, že sdílet zkušenosti má smysl :-). Z ultralehkych stanů je Zpacks Duplex asi nejpopulárnější varianta stanu. Samozřejmě nejde o popularitu, to neznamená, že je nejvhodnější právě pro Tebe… ale pro nás je. Výhody: Super lehký, na svou váhu odolný proti větru, lehce opravovatelný, dobře se suší (stačí klidně ostřít ručníkem a je OK)… Nevýhody: Cena :-), pozor na DEET (což je krém proti komárům, rozežere v něm malé dírky… jako v hromadě dalších plastů).

   Pak je dost populární Big Agnus (samonosný stan)…a v USA také hodně stany Nemo (to je americká značka a ty stany jsou fakt lehké a vymakané… ). Pak sem tam i TarpTent a případně i něco jiného… nicméně kdo jde UL (a může zainvestovat), tak Zpacks… Pokud máš zájem, tak ho mohu ukázat v ČR. Nekupoval bych ho do ČR, protože to vyjde draze… DPH a clo (a to i z ceny dopravy)… koupil bych ho rovnou v USA (objednat na webu 3 měsíce předem a domluvit se na poslání na poštu v USA před trailem, a to na konkrétní den – oni toto umí, nemusíš se obávat).

   Jen tarp (plachtu) bych nebral… je s tím více přece a hůře ochraňuje vůči počasí… hlavně to chce moskytiéru – tady nejde o pár komárů… ale pokud to chytneš jako my, tak v jeden okamžitě kolem Tebe může být i stovka krvelačných bestií:-)

   Při dlouhém a náročném trailu jde i o pohodlí… víkendovou akci, případně týden v nepohodlí přežiješ… ale každý den hromada kilometrů dělá své… a pokud to jde, tak bych si za lehký a spolehlivý stan připlatil. To same karimatka… spánek a jídlo je kromě odhodlání (a štěstí) na trailu hodně důležité… a bez dobrého spánku to pak nebude ani dobrá nálada… Já byl třeba někdy kvůli stříhání videí nedostatečně vyspalý…a musel jsem pak třeba i v deset dopoledne zastavit a spát chvíli přímo na trailu:-)

   1. Děkuji moc 🙂 Jste skvělí 🙂 Pokud vám to nebude vadit, ještě se na vás určitě obrátím 🙂

    1. Samozřejmě nám to vadit nebude 🙂

 10. Ahoj, mám pár otázek (vyrážím za 3 týdny). Doporučili byste tu solární nabíječku z Amazonu co jste měli? Jeví se to jako dobrá varianta, pokud to funguje, navíc když nechci zůstávat přes noc ve městech.
  Jak řešit vybavení které po Sieře nepotřebuji, poslat do Čr (nevím zda se to vůbec vyplatí) nebo někam do Washingtonu a pak si to vzít do zavazadla do letadla? Nikoho tam bohužel nemám komu bych to poslal.
  Existuje nějaká služba, že by mi poslali balíky když bych potřeboval (s mými věcmi)?
  Další otázka ohledně map, vystačím si s telefonem a aplikací? Funguje to spolehlivě i v Sieře? Díky mooc 🙂

  1. Ahoj Martine,

   jj, nabíječka super. Rozhodně doporučujeme..jen se obávám, aby Ti přišla včas! Ideálně být ve městě hned brzy ráno…a pak večer vypadnout.

   Ad vybavení: Udělej si schránku na shipito.com …tam si můžeš vše posílat a pak si to zkonsolidovat do jednoho balíku a následně si to pošli do města, ze kterého poletíš domů zpět:)

   Ad mapy: Zcela Ti stačí HikerBot (Kde si můžeš offline stáhnout mapy. Jsou i zdarma ke stažení…ale bude to dlouho trvat. A nebo si ty mapy kup – poděkuješ tak i tím klukovi, co tu aplikaci dělá! Jmenuje se Vítek a je to Čech!:D ). S mapou jen v mobilu pozor….pokud půjdeš sám, může se Ti třeba rozbít mobil. Nicméně – pokud nepůjdeš do sněhu, tak je trail jasně viditelný (ani nemůžeš moc stejně jít jinám:) ). Případně, pokud by Ti odešel mobil, tak prostě pár hodin počkáš a někdo Tě dojde. NICMÉNĚ – do Sierry se sněhem (pokud to bude obdoba roku 2017 a budeš tam brzy), tak bych tam sám nešel… protože my hodně často chodili mimo trail…a pokud bys tam někde zapadl, tak Tě nejspíš nenajdou…

   Užil si trail! …a pokud bys na potřeboval nějaké info už na PCT, tak mi klidně napiš na tom(zavinac)easy-trail.com

 11. Díky Tome za rozsáhlou odpověď. Zkusím to prvně bez té solární nabíječky, uvidím jakou spotřebu energie budu mít a jak budu stíhat dobíjet ve městech, pak případně objednám z amazonu. Jak je to s posíláním balíků, jakej je rozdíl mezi mezi USPS a UPS a který využít, jak to vychází cenově? Pak ještě, koukal jsem na prepaid simkarty a je to docela pálka, myslíš že se dá vystačit s roamingem + wifi ve městech?

  Díky moc

  1. Ahoj Martine, neuvědomil jsem si, že si solar můžeš objednat do USA (myslel jsem, že budeš ještě objednávat do ČR). Solar bych tedy objednal hned 🙂 Budeš spát u Scotta a Frodo? Myslím si, že je možné objednat k nim. Rozdíl s dopravou je jednoduchý: UPS je soukromá firma – používá ji hlavně Amazon A POKUD OBJEDNAS DORUCENI NA POSTU, TAK TI POSTA NAUCTUJE ZNOVU JEJICH POSTOVNE. Takže UPS spíše na nějakou soukromou adresu.

   K SIMce: Rozhodně koupit SIMku – za roaming se nedoplatíš…a internet se po cestě hodí… předpověď počasí, objednání hotelu dopředu… objednání jídla. Obecně komunikace s někým na trailu.

   Obecně toto nechci z kolegiality zmiňovat… ale někteří, kteří šli PCT, dost kecají 🙂 Na trailu je poměrně náhodně lidí a je dobré s nimi být v kontaktu. A to říkáme my, kteří to šli poměrně dost rychle… a drtivou většinu lidí jsme viděli jen jednou. Na trailu nejsi fakt nikdy sám… jediné momenty u nás byly v severní Sieře, jelikož lidé ve velkých počtech předskakovali sníh (třeba přeskočili celou část Kennedy M South do Truckee)…tam jsme třeba několik dnů nikoho nepotkali…ale jinak každý den někoho potkás…a dost často hlavně ze začátku větší desítky.

   SIM si pořiď v USA – stav se do ATT a nebo si kup SIM online na ebay od H2o wireless (běží na síti ATT)… nech si SIMKu doručit ke Scottovi (pokud to jde) a aktivuj si ji v USA. Za 50 USD bylo snad 10 GB… ale klidně bych šel jen do 3 GB, jelikož my nikdy těch 10 GB stejně nevyužili… a jedna velká rada… na konci fakt signál skoro není (třeba není vůbec týden v sekci okolo Stehekinu).

 12. Ahoj,
  díky moc za super video. Mohu se zeptat, kde se dá koupit ten titan na víčko a jako ochrana před větrem k vařiči ?

  1. Ahoj Jirko,

   jsme rádi, že pomohlo. Titanové závětří je možné koupit na Ebay: https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=titanium+windscreen&_sacat=0

 13. Ahoj,
  Máte skvělá videa.
  Mohli byste mi povědět něco víc o spacáku (quiltu) ? Byli jste s ním spokojeni? Nebyla Vám v něm zima v teplotách pod nulou? Jaké jste na něm měli zakázkové úpravy?
  Díky.
  Michal

  1. Ahoj Michale,

   děkujeme, jsme rádi, že pomáhají:)

   Quilty – maximální spokojenost. Spacák je samozřejmě snazší na používání – hodíš na karimatku a je to:) Quilt je vhodné v chladnějším počasí připevnit např. ke karimatce…. ale to vyváží ušetřenou hmotnost:) Tento quilt je do lehce minusových teplot (s předpokladem mít na sobě termoprádlo a péřovku).

   Na PCT jsme do High Sierry (kde jsme zažili -10 C) vzali ještě Zpack Hood (tady je obdoba z Aliexpressu: http://s.click.aliexpress.com/e/99oVb3S ), což je super kus vybavení, který se dá případně použít i přes den:) K tomu jsme si ještě přibalili bivvy z reflexní folie, která nám zlepšila komfort i o 5 stupňů, takže jsme byli OK i v těch -10 C (https://amzn.to/2Vj81FV). Je to obecně dobrá kombinace – dle teploty si můžeš sestavit vhodný set.

   Zakázkové úpravy bylo voděodolné peří a pak místo Pertex Quantum jsme chtěli lehčí látku Pertex GL. Pokud Ti nejde o každý gram, tak Pertex GL (nebo např. látku Toray Airtastic) bych neřešil. Hydrofobní peří je ale dobrá věc:)

   Plánuješ také PCT?

 14. Ahoj,
  máte vše na 1000 procent opravdu to nejlepší co na trhu je!!!!
  Chtěl bych 2020 také na PCT.
  Ovšem jestli vše zvládnu. Permit a.t.d.
  Mám jen zkušenost na Caminu cca. 5500km.
  Obavy ,znám málo anglicky skoro nic!
  Také mě není 25 !
  Díky za vše!!!

  1. Ahoj Johanne,
   jsme rádi, že jsme pomohli také inspirovat k PCT:) Opravdu se toho neboj, není to tak strašné, jak hodně lidí prezentuje… Zvláště v Česku se množí případy, kdy je PCT prezentováno jako jeden z nejtěžších, což je samozřejmě blbost…je to pravděpodobně jeden z nejlépe udržovaných trailů na světě – stoupání je relativně mírné…. a pokud nebudeš ve sněhu v extrémním roce, tak se nikde nemusí ani nijak lézt…a brodění bude zábava. Kromě případně zasněžených sedel není terén horší než v Krkonoších, když jdeš např. Labským dolem na Labskou boudu. Náročnost si způsobujeme sami tím, že chceme celý trail přejít během jednoho roku. Pokud se této ambice vzdáš, tak si můžeš vybrat vhodný čas na projití konkrétního úseku (bez sněhu, otravných komáru….a ve vhodné teplotě). Na druhou stranu snaha dojít za jeden rok Tě donutí udělat určitá rozhodnutí, která Ti pak celou cestu více zdramatizují a ty z toho budeš mít pak výraznější (neznamená vždy lepší:-) ) zážitek.

   Zde je případně článek k přípravě. Permitu se neboj, není to zase tak horké…jak se říká:) https://easy-trail.com/2017/04/10/2017-pct-2-cast-pacific-crest-trail-usa-long-distance-ultralight-nalehko/

   K angličtině: V tomto případě doporučuji stáhnout do mobilu Google Translator – pokud si stáhneš offline jazyk, tak funguje i bez internetu…a stačí napsat česky text a ono to ten text v angličtině i přečte! Kvalita překladu je opravdu hodně dobrá, takže se neboj, že se domluvíš. Navíc se za pár dnů/týdnu naučíš sám domluvit na základních věcech. Takže se toho neboj a vzhůru za zážitky!:)

   Ještě k samotnému vybavení. Poslední dobou se objevilo hodně zajímavých levných věcí – třeba letos jsme rodinným příslušníkům poskládali hodně slušnou sestavu za cca 7000 na každého! Základní váha byla cca 7 kilo! … Zde jsou ukázky např. stanů: https://www.youtube.com/playlist?list=PLr67rHZqnroLUa-JmAepddDGVXQC5vN3E

   Happy Hikking:D

 15. Ahoj Lenko, Tomáši,
  rád by som vám poďakoval za super blog a množstvo informácií, ktoré sa tu dajú nájsť. Najviac mi pomohol asi seriál o jedle a zásobovaní. Rád by som sa tiež spýtal na niekoľko vecí ohľadne výbavy:
  1.) ako ste spokojní s karimatkou UberLite oproti XLite? Myslíte, že je (tepelne) dostatočná aj na Sierru so snehom? Láka ma tá hmotnosť, len si nie som istý ohľadne R 2 oproti 3,2 pri XLite
  2.) stan Duplex – bolo by možné sa s vami niekde stretnúť a vidieť stan naživo? Mám možnosť si ho nechať doručiť do USA a vyzdvihnúť po prílete do LA, ale nechcem úplne kupovať naslepo
  3.) zmestí sa bear kanister do Levity 45?
  4.) len tak pre zaujímavosť – koľko dní vám asi pršalo?
  5.) je 20F quilt dostatočný alebo je lepšie zobrať 10F?

  Vopred ďakujem za odpoveď 🙂
  Martin

  1. Ahoj Martine, jsme rádi, že jsme mohli pomoci:)

   UberLight vs Xlite: Ještě nemáme dostatečně vyzkoušeno, abych mohl říci, jaký je rozdíl..to budu vědět třeba za rok:) Nicméně by to mělo stačit…protože naše XLight stejně neměla prakticky již vnitřní odrazivou vrstvu uvnitř (odrolila se – bylo to krásně vidět, když jsi se podíval proti světlu:-) ). Dá se tedy říci, že měla stejně R tak 2 – 2,2. Na Sierru jsme si ale v USA koupili za cca 15-20 USD reflexní bivakovací pytel, který nám pomohl i v -10 C… Uvnitř se sice drží více vlhkost…ale bylo v celkově o poznání tepleji (odráží 90 % tepla zpět)… vlastně jak se vlhkost nedostane do samotného spacáku, tak nám bylo teplo i quiltu z 350 gramů peří, což je super:)

   Prakticky stejný pytel je možné si koupit na Aliexpressu (nejspíše to dělá i stejná továrna, co to pak pro znaku S.O.L (Survive Outdoor Longer:-) ) vyrábí do USA. Odkaz zde: http://s.click.aliexpress.com/e/3mQ9dhDe

   2) Duplex: Pracuji v Praze, takže mohu ukázat v Praze. Případně mi napiš na tom@easy-trail.com a domluvíme se na konkrétním čase a místě.

   3) Bear can se vejde do Levity dobře (normálně dovnitř, není potřeba vymýšlet nějaké vychytávky jako v případě Exos 38). Místa je tam dost:) Samozřejmě ale počítej, že stan budeš mít mimo batoh.

   4) S teplostí spacáku to je těžké…záleží na jedinci. Také je to dost o tom, kde spím… jak jsem disciplinovaný s tím, abych si nedýchal vlhký vzduch dovnitř spacáku. Přes spaním se vždy hodně napij – zředí se Ti krev a tak bude lépe proudit a tak se Ti bude lépe prokrvovat tělo (= větší teplo), najez se…nechoď tedy spát hladový… My máme toto: http://sleepingbags-cumulus.eu/uk/categories/sleeping-systems/quilt-350-475152?gid=53&vid=7
   Do Sierry bych si případně i koupil něco jako alumatku – váží 100 gramů a moc nestojí… v kombinaci s bivakovacím pytlem (http://s.click.aliexpress.com/e/3mQ9dhDe) máš za cca 160 gramů vyšší teplotní komfort o 10 stupňů Celsia:-).

 16. Ahoj,

  moc se mi líbí váš blog! Jestli můžu, mám dva dotazy k vybavení:
  – proč zrovna boty Salomon a ne velice oblíbené Altry ?
  – jak jste spokojeni s karimatkou Uberlite ?

  Díky a hike on !

  1. Ahoj Ondro,

   děkujeme, jsme rádi, že můžeme inspirovat 🙂

   Se Solomony se to má tak, že to jsou první boty, se kterými jsme byli spokojeni – mají perfektní ochranu špičky, guma okolo je dobrá proti vlhkosti s přecházení potoků/bahna. Hodně vydrží (1000 km bez díry na svršku… což u Altry jsou dost velké díry už po 400+ km. Altry jsou široké – což může někomu vyhovovat…ale nám prostě SpeedCross sedí a máme v nich dobrý pocit. Také ru hraje roli cena a dostupnost…. Salomony se dají koupit prakticky všude… a často I za rozumnou cenu (většinou ve slevě 2300 Kč).
   Salomony mají drop, což je super… poslední roky je tu hype se zero-drop, ale na to se člověk musí naučit…. u mne by to znamenalo opět větší riziko bolesti kolen (tady je pata odruženější) + u zerk-dropu je větší riziko namnožení přitahovače nártu/špičky…

   Každopádně, že ty boty vyhovují nám, na naše nohy… to nemusí platit pro Tebe… každý jsme jiný 🙂

   Uberlite lepší než NeoAir… ale jen díky váže a velikosti při balení. Neoair je teplejší (má navíc reflexní vrstvu) a méně klouže. Na kluzkost si člověk zvykne… a s teplotním limitem bohužel zatím nevíme, jelikož jsme na ni na Te Araroa spali jen v plusu (4 C a více).
   Pokud případně půjdeš do NeoAir, tak mi napiš na tom@easy-trail.com, jelikož mám zcela novu ani nerozbalenou doma k dispozici… tak se případně můžeme domluvit NS rozumné ceně 🙂

 17. Ahoj Lenko a Tomasi,
  Super blog, vyborne informace.
  Zajimala by me Vase zkusenost s cepinem Suluk 46. Jeho bytelnost/odolnost ve srovnani s klasikou.
  Diky

  1. Ahoj Honzo,
   jsme rádi, že jsme mohli pomoci:) K cepínu bohužel nemůžu přesně poskytnout informace, jelikož s plnohodnotným cepínem nemám zkušenosti. Sice jsem jej držel v ruce, zasekl jsem si ho do sněhu…ale kromě toho, že je o hodně těžší (i když taková Corsa je lehká), tak jsem s ním reálně nešel. Rozhodně už ale z té zkušenosti je pocitově Suluk 46 slabší/křehčí…ono když držíš v ruce cepín, který je vlastně lehčí než aktuální váha mobilů, tak asi ani nic jiného nezbývá. Každopádně cepín jsme používali na jištění pří výstupech (ať hlavu, tak topůrko). Opotřebení je minimální, každopádně jsem s ním reálně neupadl, takže jsem si nemohl vyzkoušet plnohodnotný „self-arrest“. Nicméně tréninkové pády jsem s tím zvládl.

   Sám Suluk říká, že to je snow-tool, nemá ani certifikaci. Nevím, zda to je tím, že by ji nedostal, nebo tím, že to je vlastně kluk z Kanady, který si začal takto vyrábět náčiní a do certifikace nechce jít.

   Pokud jsi ze středních Čech/Prahy, tak se můžeme domluvit na ukázce…a sám se rozhodni. Já bych si ho na PCT vzal znovu, protože jsem s ním byl spokojený. Jen doporučuji delší verzi, já koupil 55 cm a je to málo:) Fakt těch 5 gramů za 10 cm topůrka se vyplatí:D Ideálně kupovat přímo v Kanadě/USA, jinak se připrav na DPH 21 % z ceny cepínu a dopravy…a k tomu ještě CLO (což je ZLO:D ).

   1. Ahoj Tomáši,
    děkuji za odpověď, zatím ho ještě nepotřebuji a sbírám informace.

 18. Ahojte. Môžete porovnať filtráciu/čistenie vody UV pero vs. katadyn ? Ešte dotaz k solárnemu panelu, jeho výkon a výstupný prúd a čo to stíhalo to nabíjať? Chcem nejaké veci kúpiť, info z praxe pomôže. Dík.
  Inak super stránka aj YT kanál. Nech sa darí na ďalších cestách.

  1. Ahoj Marku,

   hlavní rozdíl je:

   • ve stylu filtrace – se Steripenem nabereš vodu a 48 sekund čistíš 0,5 l ponořením Steripenu do vody vs. nabereš vodu a tlačíš vodu (pokud máš Catadyn BeFee nebo Sawyer NORMÁLNÍ, tak je výhodnější mechanický filtr. Ale např. Sawyer MINI nebo Micro je horší..to bych fakt nebral)
   • v tom, co vyčistí. Steripen je i proti virům! Takže v oblasti, kde jsou viry a hodně lidé, tak pak je lepší Steripen
   • Steripen je na elektriku, musíš tedy nabíjet. O proti tomu Sawyer/BeFree a spol NESMÍ zmrznout…. pak ho musíš vyhodit

   …nehledě na to, že nám se na Novém Zélandu BeFee rozbil…a fakt divně a lehce, takže jsme na NZ přešli na Sawyer, protože ten se zdá robustnější. Obecně tedy po této zkušenosti doporučuji Steripen a Sawyer Normal. BeFee bych si znovu nekoupil, jelikož ten problém může lehce vzniknout znovu. Co bych ale k Sawyeru koupil, tak to je měkká silikonová lahev (jako má BeFee) – je je pak super kombinace. Velký bonus totiž u BeFee je právě ta lahev, se kterou se dobře manipuluje, dobře se nabírá voda…a také se dobře mačká. K propojení budeš ale potřebovat adaptér – já použil spojku z rozbitého filtru.

   Pokud ale jedeš někam, kde bude i přes den mrznout, tak tam jedině Steripen, jelikož bys musel mít Sawyer/BeFee stále na těle…aby v něm voda nezmrzla. Kam vlastně chceš vyrazit?

 19. Marek Bachynec says: Odpovědět

  Len tak skromne oproti vám.. je v pláne cesta hrdinov SNP, možno púť do Santiaga, ak bude viac volna.

  1. Pokud jsi na cestě 14 a více dnů, tak je to už dost podobné… pak se to láme dle naší zkušenosti tak po měsíci..pak už je to „to samé“ 🙂

   Sorry, zapomněl jsem na ten solární panel. Vystup měřený v ČR je 0,8A@4,9V mezi 11- 14. hodinou. Nabiješ tím vše. My ale např. mobil nepřipojujeme přímo, ale nejdříve nabíjíme baterii..a až pak mobil. Nejsem si jistý, zda by totiž netrpěla baterie v mobilu…a toto dělám pro jistotu. Solár je fakt super, dává velkou svobodu…a váží pod 100 gramů. Každopádně se obecně vyplatí jen tehdy, pokud netrávíš čas ve městech, nejdeš v lesích…a pokud jsi mimo zroj el. energie min. 3 dny. V opačném případě se vyplatí vzít si jen větší powerbanku.

 20. Môžeš dať ešte skúsenosť s tým solárnym panelom čo ste nosili na batohoch ? Dík

  1. Marku, omluva za pozdní reakci..nějak jsem přehlédl upozornění na komentář.

   Panel je absolutní pecka…letos jsme ho měli na Novém Zélandu…a tam fungoval ještě lepe než v USA (silnější slunce, ale nižší teplota vzduchu). Je to nejlepší panel, na který jsem zatím narazil…a navíc je i levný:D Fakt nemá smysl koupovat něco jiného. Pokud bych věděl o lepším panelu (a byl dražší), tak půjdu do toho dražšího…ale prostě je nejlepší:)

   Na AliExpressu: http://s.click.aliexpress.com/e/bHKdLnnw

   Teď většinu věcí (kromě oblečení) kupuji na AliExpressu. Dají se tam koupit i pěkné stany. Mrkni případně k nám na YouTube, jsou tam reviews: https://www.youtube.com/playlist?list=PLr67rHZqnroLUa-JmAepddDGVXQC5vN3E

 21. Vladimír Mazura says: Odpovědět

  Ahoj jaký by jste doporučily batoh značky Osprey na PCT. Nejsem úplně ultralight. Myslím si že moje základní váha bude asi 6kg + batoh + elektronika +jídlo a voda.
  Děkuji Láďa.

 22. Ahoj Vláďo, to jsi i tak UL:) S batohem budeš mít 7 kg…. co prosím myslíš elektronikou? Kolik kg? Pokud to nebude 5 kg, tak bych klidně šel do Exos 50 🙂

  1. Vladimír Mazura says: Odpovědět

   Ahoj moje elektronika bude asi 1,6kg všechno. Já uvažuji taky o Exosu 50( to je 48 označení?).
   Děkuji.

   1. jj, je to Exos 48. Cca před 2 lety novou verzi, kterou nemáme vyzkoušenou. Nicméně dle recenzí by měla být ještě lepší, má lepší odvětrávání (toto nové odvětrávání znát známe z našich Exos Levity). My nyní už používáme Exos Levity (to je ještě lehčí batoh). Otázka je, zda by Ti také náhodou nevyhovoval. Maximálně jsme v něm nesli tak 14 kg (a bylo to OK – v High Sierra jsme měli jídlo na 5 dnů, včetně bear kanystru).

    Nevýhoda u nového Exosu a i Levity je, že nemá kapsičky na opasku…ale to se dá vyřešit jednoduše – koupit nějakou kapsičku a tu si na bederák přišít, my to tak máme…a super:)

 23. Ahoj Pavle, je to jednoduché… v tu dobu jiná veze nebyla :-):-) Lenka je ale velký tahoun, větší než většina chlapů… tak si zaslouží pánskou verzi :-):-) Ne, dělám si legraci. Pokud existuje ženská verze, tak bych ji rozhodně pro Tvoji ženu vyzkoušel… I za cenu toho, že se Ti to prodraží – je to věc na 10 000 km (pro někoho tedy klidně i na 10 a více let…). Dle mého to patří mezi nejdůležitější kousky výbavy, kde to musí opravdu sedět (boty, kratasy, tričko, batoh). Zde bych vůbec nedělal kompromis. PS: Pokud má Tvá drahá polovička větší vnady, tak o to více ocení právě ženskou verzi.

  Pokud není vhodná velikost v ČR, tak se mohu pokusit zeptat – většinou je možné i do ČR objednat jakoukoliv velikost (jen ji obchodníci nedrží skladem, jelikož se jim to nevyplatí).

  1. 🙂 díky za info. Bez legrace ta moje utáhne dost 🙂 takže dost často si bere pánské věci :)) Včera jsme ve dvou obchodech testovali Osprey Eja – ona má záda tak nějak na hraně S a M při 176cm/62kg. Ta velikost S právě není v ČR pro 48L verzi. Nechal jsem ji tedy testovat velikost S a M v 38L verzi a pak porovnal Mko 38L vs 48L. Jelikož zádový systém je shodný, mohli jsme odhadnout, že Sko pro 48L jí nebude sedět. Měl jsem sebou 5L kapaliny do ostřikovače a to jsem jí tam dal plus flašku vody 🙂 – aby byl trochu zatížen. No abych to zkrátil, Sko jí bylo nepříjemný a Mko jak v triku tak v bundě na pohodu. Takže berem Mko a tento problém máme vyřešen. Teď už jen stan, karimatky a spacáky (tam to bude dost risk). FV panel už je na cestě 🙂 Tak ještě jednou díky.

   1. Tak super:) Pokud chceš top, tak karimatka Uberlite, stan Zpacks Duplex:) … pokud bych nešel do top věcí, tak bych si jako stan koupil variantu z Číny – kvalita je super, cena taky.

    Spacáky bych bral jen od Cumulusu, nebo Criterion …. tzn. dobré peří, certifikace na získání peří až z mrtvých hus, …a cena je nejlepší taky:-)

    1. S tím spacákem bude největší boj, jsem alergik na peří. Mluvil jsem s lidmi co prodávají Cumulus a prý ještě nikdo jim spacák nevrátil kvůli alergii. V Rock Pointu mluví opačně. Jako risknout 2 kusy (Lite Line 400 a 460) a pak zjistit, že to nejde… půjčit se taky nedá, abych si ho jen položil na pár dní vedle sebe v posteli 🙂 A nejsem ten typ co něco koupí a pak za 14 dní vrací. Moje drahá polovička přišla s nápadem, vzít péřovou bundu v Decathlonu a že bych vedle ní spal nějakou dobu 🙂 ale to nevím jestli by byl dobrej test. Stan – Zpacks by byl můj favorit ale já vždy postavím stan a pak ho chytnu a šoupu na lepší flek 🙂 takže mám vybraný Big Agnes Copper Spur HT UL3 – jo je to 1,7kg ale ve dvou to půjde. Ještě nejsem finálně rozhodnutý – stejně nejsou teď skladem. Hlavním důvodem pro UL3 je možnost mít batohy u sebe ve stanu a hlavně, děti nám už rostou a zvládnou denně 20km po českých „horách“, takže abychom měli zálohu 2+1. S dvěma bych thru hike nedal – to by měl odrovnalo 😀

Napsat komentář